Prognoza walutowa sierpień 2022


Złoty wciąż mocny Wczoraj pomimo siły dolara złoty… Trudno jest przewidzieć, jaka wartość będzie miała europejska waluta, gdyż żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie. Oprócz wojny obok wschodniej granicy Polsce także towarzyszy nieciekawa sytuacja gospodarcza.

euro kurs prognozy

Złoty w parze z bardzo mocnym dolarem amerykańskim osłabił się do najniższego poziomu w historii. W parze ze swoją walutą odniesienia – euro – jest najsłabszy od marca. Perspektywy polskiej waluty uległy wyraźnemu pogorszeniu. Raczej nie ma co liczyć na szybki powrót do poziomów sprzed pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. O poziomach sprzed pandemii w kolejnych kwartałach prawdopodobnie można zapomnieć – piszą w raporcie analitycy Ebury.

Ostatecznie jednak gdybym miał wybierać, to wolałbym grać przeciwko euro niż dolarowi. Unia Europejska oraz EBC potwierdzają tezę o totalnym braku elastyczności i ich reakcje na kryzysy zawsze są mocno spóźnione. Taka bierność pomaga tylko w środkowej fazie prosperity, a do niej nam jeszcze daleko. Koniec roku i początek nowego to zwykle specyficzny okres w wielu branżach. To czas podsumowań i prognoz na następne miesiące. W tym roku postanowiliśmy zapytać naszych ekspertów walutowych o to, jak widzą przyszłość rynku finansowego w 2022 roku.

Strategia PSV: Udany ruch na DAX. Część planu za nami – co dalej?

W minioną środę wyniosła ona 75 pb i podniosła stopy do 2,25-2,5%. „Pomimo rozpoczęcia zwykle spokojniejszego okresu letniego na rynku utrzymuje się również stosunkowo duża zmienność – bardzo widoczna na parach ze złotym. „Kwestią, która w ostatnim czasie wyjątkowo mocno wpływa na kursy walut, jest sytuacja na rynku energetycznym i przełożenie jej na perspektywy gospodarcze. W kolejnych tygodniach to ona powinna mieć kluczowe znaczenie, szczególnie że kończy się intensywny okres posiedzeń banków centralnych” – dodaje. Po przeanalizowaniu wykresu wartości walut w przedziałach czasowych euro oraz dolara można zauważyć, że spadki i wzrosty występują w podobnym momencie. Dolar kurs to w obecnej sytuacji około 4,4 zł, a w nadchodzących miesiącach można spodziewać się dalszej stabilizacji, jeśli konflikt na Ukrainie nie ulegnie eskalacji.

euro kurs prognozy

W lipcu złoty osłabił się nieznacznie wobec kursu euro w ujęciu londyńskich kursów zamknięcia. Para walutowa EUR/PLN rosła z poziomu 4,6991 do 4,7309. Wszelkie treści zamieszczone na Portalu (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Materiały zawarte na Portalu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Wszystkie informacje zawarte na Portalu mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny.

Kurs euro prognoza w Polsce

Jednocześnie FED powoli zmienia retorykę i zaczyna zwracać szczególną uwagę na spowolnienie gospodarcze. W sierpniu czekają nas wakacje od podwyżek stóp, które wrócą do… Amerykańskie akcje kontynuowały w piątek swój zwyżkę (S&P 500 +1,42 proc., DJIA +0,97 proc., Nasdaq Composite +1,88 proc.).

Jak chce wymiana euro na złotówki to kupno czy sprzedaż?

Przykładowo, wyjeżdżając do strefy euro zależy nam za zamianie złotówek na euro. Interesująca jest dla nas wówczas sprzedaż. Natomiast wracając z wyjazdu i chcąc wymienić pozostałe euro na złotówki, musimy sugerować się wartością kupna.

Po trzecie, ​​waluta euro stanowi część pozycji gotówkowej w naszym długoterminowym portfelu inwestycyjnym. Jednakże należy zaznaczyć, że w długim okresie gotówka stanowi najgorszą z istniejących klas aktywów. Po drugie, pieniądze w euro są przydatne jako walutowy zamiennik poduszki finansowej, czyli jako finansową ochronę kilkumiesięcznych podstawowych wydatków na wypadek choroby czy utraty źródła dochodów. Drugi ważny czynnik – dopóki trwa wojna na Ukrainie, dopóty Polska będzie tzw. Państwem frontowym, a to sprawia, że wszystkie przedsięwzięcia dotyczące Polski, w tym inwestowanie finansowe, obarczone są większym ryzykiem.

Czy warto kupić inną walutę niż euro czy dolar?

Co prawda na całym świecie, czy to w państwach europejskich, czy w Stanach Zjednoczonych z powodu ograniczonego dostępu do ropy naftowej i gazu z Rosji, ceny wszystkich produktów wzrosły. Jednakże w Polsce inflacja jest drastycznie wysoka w porównaniu do innych państwa – w kwietniu GUS ogłosił wskaźnik inflacji na poziomie 12,3%. Rząd nie ukrywa, że należy spodziewać się większego wzrostu cen, nawet do poziomu 15%.

Zapraszam do krótkiego komentarza rynkowego w formie wideo, który dotyczy dzisiejszych odczytów inflacji w Stanach Zjednoczonych. Odczyty inflacji CPI oraz inflacji bazowej w tym… Globalne aktywa obarczone ryzykiem odnotowały wczoraj mocne wzrosty po słabszym od oczekiwań niech recesja uczyni cię silniejszym porady cfo fundbox lipcowym CPI w USA. Inwestorzy odczytali te dane jako dowód na spowolnienie przez Fed kampanii zacieśniania… Szyperska 14, operator serwisu InternetowyKantor.pl. Biorąc pod uwagę wskaźniki inflacji, można odnieść wrażenie, że gospodarki są w dramatycznej sytuacji.

Rynek wycenia, że dojdzie do zakończenia cyklu podwyżek przez Fed w tym roku i obniżki w roku przyszłym. Czy tym śladem pójdą inne banki centralne, także NBP? Trzecia kolejna „duża” podwyżka stóp procentowych w USA… Czytaj dalej Ceny ofertowe jakiego brokera wybrać mieszkań w lipcu minimalnie odbiły po czerwcowym spadku – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe wzrosty zanotowano w Sosnowcu, Gdańsku i Częstochowie. W 11 z 17 badanych miast przeciętne ceny były jednak niższe niż w maju.

I znów teoretycznie powinno to sprzyjać złotemu, jednak podwyżki wprowadzają też inne banki centralne w naszym regionie Europy. Według prognoz analityków PKO BP dotychczasowa relacja euro i dolara pokazywała oczekiwanie na decyzję ECB i wzrost stóp procentowych na poziomie 50 pb. Euro było warte mniej od dolara tylko w swoim okresie niemowlęcym.

Można rozważyć zakup obligacji skarbowych oraz obligacji korporacyjnych. Należy jednak posiadać tutaj dobre umiejętności analizy rynku, by nie stracić na inwestycji. Innym sposobem jest zakup złota – jednakże obecnie ten sposób oszczędzania jest zarezerwowany dla nielicznych. Już w pierwszych dniach konfliktu złoto stało się elementem zainteresowania inwestorów, którzy chcieli ochronić swój kapitał. Prognozy walutowe są niepewne, dlatego też oszczędzanie i ochrona kapitału poprzez waluty nie jest do końca najlepszym pomysłem.

analityków?

Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę. Wszystko, co warto wiedzieć o naszym portalu. Przeglądaj najnowsze wiadomości z rynku, najciekawsze xauusd artykuły i najważniejsze ogłoszenia. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży).

Biorąc pod uwagę sytuację inflacyjną, nie wydaje się, żeby Tarcza Antyinflacyjna miała być szybko i skokowo wygaszana, co też powinno w średnim terminie oddziaływać w kierunku niższej inflacji. Zakładamy, że finalnie kraj otrzyma unijne środki w ramach funduszu odbudowy, co powinno oddziaływać w kierunku mocniejszego złotego. Pewną niewiadomą i potencjalnym ryzykiem jest polityka fiskalna, szczególnie w kontekście nadchodzącego roku wyborczego.

Czy euro było po 5 zł?

Kurs euro względem złotego po raz pierwszy w historii osiągnął poziom 5 zł. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to efekt nerwowości i nieprzewidywalności na rynkach finansowych. Przed godziną 12.00 kurs euro względem złotego osiągnął najwyższy poziom w historii. Za euro trzeba było zapłacić 4,9972 zł.

Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Złoty, forint oraz korona, które już osłabiły się po agresji Rosji na Ukrainę, otrzymają kolejny cios z powodu nadciągającej recesji w strefie euro — pisze Bloomberg. Przed pandemią byliśmy przyzwyczajeni do kolejnych najniższych od początku lat 90-tych poziomów bezrobocia.

FED umacnia dolara. 3,5% wzrostu PKB w Polsce?

To także zła informacja dla Rady Polityki Pieniężnej. Ta pomimo podwyżek stóp, wciąż boryka się z kulejącym złotym, co oznacza, że jednoznaczny sygnał końca podwyżek stóp procentowych może skłonić rynek do gry przeciwko polskiej walucie. Eksperci nie mają wątpliwości, że problemy strefy euro pociągną za sobą w dół zależne od niej gospodarki krajów naszego regionu. Tylko od lutego 2022 forint stracił aż 17 proc. Swojej wartości w stosunku do dolara, złoty 12 proc.

Aktualne notowania i kursy walut NBP archiwum — tabele i wykresy

Czytaj dalej Do tej pory nikt nie skorzystał z rządowego programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Rozwiązanie funkcjonuje od ponad dwóch miesięcy. – Mamy pewien problem, jeżeli chodzi o realizację w ogóle programu mieszkaniowego – powiedział w radiowej Trójce wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

We wrześniu była mowa o 4,39 zł, w październiku o 4,45 zł, a po listopadzie już 4,55 zł. Teraz konsens leży na poziomie 4,65 zł, który – historycznie rzecz biorąc – sygnalizuje bardzo daleko bitcoin stał się wiodącym wskaźnikiem nastrojów inwestorów posuniętą słabość polskiej waluty. Już mało kto ma odwagę prognozować, że złoty powróci do formy sprzed marca 2020 r. – co byłoby tożsame ze spadkiem kursu euro do strefy 4,25-4,35 zł.


Leave a Reply

Your email address will not be published.